Ήταν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα που πήραμε και κάτι παραπάνω από αυτό που αξίζαμε! Η ομάδα μας επικράτησε με 0-2 του Ήφαιστου Περιστερίου και μετά από τρεις αγωνιστικές, πανηγύρισε νίκη, ανεβαίνοντας στον βαθμολογικό πίνακα. Πολύ τακτική και πάθος στο παιχνίδι, με την ομάδα μας να στέκεται υποδειγματικά στην άμυνα και να έχει τον Τσαγκάρη να σκοράρει και τα δύο γκολ. Επόμενος αγώνας, αυτός με τον Ιάσωνα στην έδρα μας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησε το ματς, όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στο πάθος και στην τακτική. Η ομάδα μας ξεκίνησε την αναμέτρηση με δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ματς με τον Παππά και τον Κοπανά, να είναι στις αρχικές επιλογές. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε την πρώτη… και τελευταία ευκαιρία τους, όταν ο Νησαριώτης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως το σουτ πέρασε έξω. Από εκεί και πέρα τίποτα και για τις δύο ομάδες, με τον Ήφαιστο να έχει την κατοχή, όμως να μπορεί να κάνει κάποια αξιόλογη φάση, καθώς η άμυνα μας δεν άφηνε περιθώρια. Και φτάνουμε στην φάση του 31ου λεπτού με τον προωθημένο Πλουμάτο να κάνει την σέντρα στην μεγάλη περιοχή, τον Χριστούλη να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Τσαγκάρη να κατεβάζει υπέροχα και με βολέ να κάνει το 0-1. Από εκεί την στιγμή, η ομάδα μας είχε τον απόλυτο λόγο για το τρίποντο.

Στην επανάληψη είχαμε ακριβώς το ίδιο σκηνικό, με την ομάδα μας να δίνει χώρο στον αντίπαλο, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Τσαντέ. Οι αλλαγές του Νίκου Παπαρούνη, έδωσαν άλλο “αέρα” στην ομάδα μας, καθώς υπήρχαν τα “φρέσκα” πόδια για να τρέξουν σε μια αντεπίθεση. Και φτάνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, που είχε πολύ ένταση. Αρχικά είχαμε την απόφαση του διαιτητή να αποβάλλει και τους δύο προπονητές στο 81ο λεπτό, μια απόφαση που μοιάζει να είναι ακατανόητη, μιας και τουλάχιστον ο προπονητής μας, φώναζε στους παίκτες του να πετάξουν την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου γιατί υπήρχε τραυματίας παίκτης. Και πριν προλάβει ο Παπαρούνης να πάρει τον δρόμο για τα αποδυτήρια, φρόντισε ο Τσαγκάρης να του κάνει το δώρο. Πολύ ωραία ενέργεια του Καμπέρη από τα αριστερά με την μπάλα να φτάνει στον Τσιρκινίδη, ο οποίος θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να απομακρύνεται λίγο πριν περάσει την γραμμή από τους αμυντικούς, όμως στην επαναφορά ο Τσαγκάρης δεν λάθεψε και με υπέροχο γυριστό έκανε το 0-2.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Τρανός): Σεράφης, Ζαφειράτος, Σφίχτης, Ντάτσι, Φειδαίος, Βελλιανίτης (80’ Παπαχριστόπουλος), Μπότης (65’ Άντι), Κιτσόπουλος (58’ Τσαγρής), Νησαριώτης, Λεβέντης, Βλασσόπουλος (48’ Τσιάνος).

ΧΑΪΔΑΡΙ (Νίκος Παπαρούνης): Τσαντές, Πλουμάτος, Ανταλής, Μηλιώνης, Κλουβάτος, Παππάς (83’ Κουτσολιάκος), Τσαγκάρης, Χριστούλης, Παληγεώργος (66’ Καμπέρης), Κοπανάς (70’ Γαλάνης), Τσιρκινίδης (88’ Καρίμαλης)